O cerkvi
CERKEV SMO LJUDJE
Evangeličanska cerkev Dobrega pastirja Novo mesto ni cerkev, ki jo samo obiskujemo, ampak je ljubeče občestvo, kateremu tudi pripadamo. Nismo popolni, zato skupaj soustvarjamo toplino prijetne in prijazne skupnosti, prijateljstvo, vzajemnost, navdihujočo razlago Svetega pisma, edinost v zakramentih, tolažbo v molitvi, veselje v slavljenju Boga z glasbo in ohrabrujočo podporo za življenje, ki temelji na promociji krščanskih vrednot, saj smo družbeno angažirana Cerkev. Nismo novotarija, ampak zgodovinska, avtohtona slovenska in evropska Cerkev, razširjena po celem svetu.
V Cerkvi lahko najdemo to, po čemer hrepenimo vse življenje – Boga. Vera je zaupni odnos z ljubečim Bogom, zato ni razloga za krivdo, sram ali strah. Raje kot da bi poslušali kritiko, poslušamo Jezusa Kristusa, ki nam je predstavil človeški obraz Boga in je Božji poljub Zemljanom. Zavedamo se, da smo vsi bolj grešni, kot si to upamo priznati, a smo hkrati pri Bogu bolj sprejeti, kot si to upamo verjeti. Svet mora biti ozdravljen najprej v človeku, da bo človečna tudi človeška družba. Zato oznanjamo vero, ki je funkcionalna danes, kajti vsak govor o Bogu, ki ne poteši, je laž (Mojster Eckhart).
Srčni utrip naše Cerkve smo različni ljudje. Zavedamo se, da je cerkev najboljše mesto za soočanje z verskimi dvomi in vprašanji sodobnega časa. Vsem ljudem skušamo nuditi strokovno pastoralno oskrbo, pogovor in svetovanje. Imamo odlično teološko usposobljene, preverjene in zaupne duhovnike in ostale delavce.
Verjamemo, da je molitev največje darilo, ki vam ga lahko ponudimo. Verjamemo, da Bog resnično spreminja svet in človekovo življenje. Če nam zaupate, nam lahko svojo željo glede molitve za vas ali za nekoga, ki ga poznate, sporočite na … Z veseljem vas bomo dodali na molitveni seznam, na vašo prošnjo pa se z vami pogovorili ali vas obiskali. Cerkev vam je na voljo tudi glede verouka vaših otrok, krsta, poroke, pogrebnega obreda …
Ker globoko v sebi vsi iščemo dom, se nam pridružite. Smo napredna in odprta Cerkev za vsakogar, zato dobrodošli doma – ljubljeni in sprejeti.
O SAKRALNEM SPOMENIKU EVANGELIČANSKE CERKVE DOBREGA PASTIRJA NOVO MESTO
Kjer se večnost začne vsak trenutek
Vstopili ste v cerkev tretjega tisočletja. V brezčasnost zgovorne tišine. V notranjo zbranost nesnovnosti. V popolno sozvočje novih dimenzij. V sinergijo navdihov. Kjer je lahko vse drugače in hkrati vse domače. Kjer smo bližje Bogu kot kdaj koli prej. Kjer se večnost začne vsak trenutek.
Kjer je duša zedinjena s presežnim
Vstopili ste v cerkev 21. stoletja. Kjer je duša zedinjena s presežnim. Kjer smo tako veliki, da Bogu segamo do srca. Prisluhnite zvokom zdravilne tišine. Potopite se v izkustvo neskončno velikega in neskončno majhnega.
Kjer je nemogoče mogoče
Vstopili ste v posvečen prostor, nasičen s skrivnostjo. Lep za oko in prijeten za srce. Kjer ima Bog svoje uho na vašem srcu. Kjer je vse aktivno, reaktivno, kreativno in interaktivno. Kjer je nemogoče mogoče.
Kjer je vsak dan praznik ljubezni
Vstopili ste v svetišče, kjer ljudje postajamo svetišče. Kjer je vsak dan praznik ljubezni. Kjer postmoderni avditorij še vedno posluša veselo oznanilo Božje Besede: »Bog je namreč svet tako vzljubil, da je dal svojega edinorojenega Sina, da bi se nihče, kdor vanj veruje, ne pogubil, ampak bi imel večno življenje. Bog namreč svojega Sina ni poslal na svet, da bi svet sodil, ampak da bi se svet po njem rešil« (Evangelij po Janezu 3,16–17).
Kjer je vse zedinjeno v eni točki
Vstopili ste v osmerokotno svetišče, v razkošje estetike, kjer svetopisemsko število osem simbolizira vstajenje. Potopite se v bogastvo simbolike ubranega sozvočja. Zaplešite z igrivim valovanjem svetlobe in plešočih senc življenja in smrti. Vmes lebdi leteči krožnik, prostrana steklena planjava, kot pašnik za ovce. V njenem steklenem morju se zrcali mehkoba razpršenih mavričnih barv zaveze Božje milosti. Jeklena rebra povezujejo barko Kristusove Cerkve, letečo stekleno ploščad pa objema presevajoča krožnica zmagovitega odrešenja: »Jaz sem dobri pastir. Dobri pastir da svoje življenje za ovce« (Jezus). Nad njo se v belini razpira neskončna kupola, objeta z mogočnim vencem. Krogi, popolni liki, predstavljajo vključenost, povezanost in večnost. V središču občestva, med valovi koncentričnih klopi, stoji okrogla oltarna miza za zakrament Gospodove večerje, ki je dokaz popolne darovanjske ljubezni. Kjer je preseženo zemeljsko in naravno. Kjer je vse zedinjeno v eni točki. Zaradi Kristusovega križa, zaradi sprave.
Kjer lahko postanemo nova zgodba
V kapeli za podeljevanje krsta je krstilnica (baptisterij), reinterpretacija krstilnice slovanskega kneza Višeslava z začetka 9. stoletja. V njeni modrini je odprt izvir večnega življenja po veri v troedinega Boga Očeta in Sina in Svetega Duha. Nad streho kapele se dviguje zvonik. Zvonova v njem sta posvečena Sveti Trojici. Njun milozvočni klic sporoča, da lahko postanemo nova zgodba. Poleg kopije starokrščanske krstilnice bo nameščen tudi podarjen krstni kamen.
Kjer se zavedate, zakaj živite
V osrčju svetišča lahko vstopite v najsvetejši prostor, kjer vas v razklonu bleščeče svetlobe, sredi teme, nagovarja starodavni kelih. Kelih Božje ljubezni. Kjer lahko spoznate, da skrivnost življenja ni v tem, da živite, temveč da se zavedate, zakaj živite.
Kjer psalm prepeva skozi barvna okna
Vstopili ste v cerkev, ki je posvečena Jezusu, dobremu pastirju. Zato je na glavnih vratih, pod starim kamnitim portalom, napisan 23. psalm kot sodobna vizitka cerkve: »Gospod je moj pastir, nič mi ne manjka. Na zelenih pašnikih mi daje ležišče; k vodam počitka me vodi. Mojo dušo poživlja, vodi me po pravih stezah zaradi svojega imena. Tudi če bi hodil po globeli smrtne sence, se ne bojim hudega, ker si ti z menoj, tvoja palica in tvoja opora, ti me tolažita. Pred mano pogrinjaš mizo vpričo mojih nasprotnikov; z oljem mi maziliš glavo, moja čaša je prepolna. Le dobrota in milina me bosta spremljali vse dni mojega življenja; prebival bom v hiši GOSPODOVI vse dni življenja.« (Slovenski standardni prevod Svetega pisma)
Ste v svetišču, kjer psalm prepeva skozi velika barvna okna. Štirje unikatni vitraji z govorico barv opisujejo omenjeni psalm: od zelene (ležišče na zelenih pašnikih), modre (tihe vode počitka), rumene (olje za maziljenje glave), rdeče (prelita spravna kri Jezusa, dobrega pastirja, ki daje svoje življenje za ovce), temno vijolične (globel smrtne sence) do prosojno bele (večnost v Gospodovi hiši) ... Okoli cerkve od zore do mraka sije sonce, ki skozi barvna okna poplesuje s svetlobo in z barvami psalma. V oboku vzhodnega okna spredaj, skozi katero preseva jutranja zarja, je faksimile Dalmatinove Biblije iz leta 1584, kajti dan se začenja z branjem Svetega pisma in z molitvijo. Tam je tudi prazen kelih kot izziv, da svoje srce vsak dan znova napolnimo s plemenitimi odločitvami. V oboku zahodnega okna spredaj, skozi katero vstopa večerna zarja, pa je niz sveč, kajti dan se končuje z zahvalo Bogu. Sveč je devet in uprizarjajo sad Duha, ki je deveterna ljubezen.
Kjer so popolna estetska razmerja
Cerkev sama po sebi nima posebne opreme, saj je prirejena protestantskemu bogoslužju, je pa bogata njena arhitektura. Gre za popolna estetska razmerja (zlati rez) in modularno koordinacijsko kompozicijo (evklidovsko popolno število 6 in pitagorejsko popolno število 10 tvorita Vitruvijevo popolno število 16, ki z Mersenneovim številom 31 tvori novo popolno število 496). Debele stene in prostrano kupolo (12 metrov v višino) povezuje obsežen venec.
Kjer je človek zares človek
Nad glavnim vhodom v cerkev je izdelek kiparja Alojzija Progarja »Ecce Homo« (Glejte, človek). Spomni nas, da lahko najdemo smisel celo v trpljenju in trpljenje vzljubimo. Kajti samo kdor trpi, zares ljubi in razume. Spomni nas, da je Bog tam, kjer je človek.
Pred vhodom v cerkev je kamnita posoda z vodo, ki je simbol življenja, in izraža dobrodošlico duhovno žejnim iskalcem resnice.
Kjer je mnogo križev
Vrh cerkvene strehe krasi mogočen in pozlačen latinski križ. Na zvoniku je dvojni, oglejski križ. V cerkvi je nad kamnitim portalom vrat v krstilnico inačica jeruzalemskega križa. Nad ambonom pa je moderen križ iz sodobnega materiala. Tudi klopi v cerkvi so postavljene v koncentrične kroge tako, da prehodi označujejo križ, ki povezuje celotno občestvo vernikov. Za cerkvijo na zelenici stoji mogočen milenijski križ, ki je bil na priporočilo Vlade Republike Slovenije postavljen ob prehodu v novo tisočletje. Na Trubarjevi ploščadi pred cerkvijo so poti sestavljene tako, da iz ptičje perspektive ponazarjajo velik vesoljni križ, spuščen na tla.
Kjer je Trubar – slovenski Evropejec in evropski Slovenec
Na Trubarjevi ploščadi pred cerkvijo je postavljeno sodobno spominsko obeležje Primožu Trubarju (1508–1586), očetu slovenskega naroda in protestantskemu duhovniku. Njegov lik raste iz zemlje in se odločno in pokončno dviguje iznad vsega kot junaški mož vere in vizije. Zre v bodočnost. Obkroža ga pet betonskih kvadrov, temeljnih kamnov reformacije: Solus Christus (samo Kristus), Sola fide (samo vera), Sola gratia (samo milost), Sola scriptura (samo Sveto pismo), Soli Deo gloria (samo Bogu pripada vsa slava).
S Trubarjeve ploščadi je viden razgled na škofijski Stolni kapitelj in na staro mestno jedro. Ob lepem vremenu se vidi na vse strani, na eni strani na zelene Gorjance, na drugi strani pa vse do zasneženih Kamniško-Savinjskih Alp in še dlje.
Kjer je toliko vsega, da vse obmolkne.
Kjer spregovori tišina.
dr. Daniel Brkič